Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ePaper

Σε γήπεδο-ντροπή το Λαμία - Ιωνικός

Σε έναν αγωνιστικό χώρο εντελώς ακατάλληλο και άκρως επικίνδυνο για τη σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών, η Λαμία επικράτησε του Ιωνικού με 2-0 και έχει πλέον τις πιθανότητες με το μέρος της για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το παιχνίδι πέρασε σε δεύτερη μοίρα λόγω της κατάστασης του ταρτάν, καθώς οι παίκτες των δύο ομάδων έμοιαζαν να δίνουν περισσότερο αγώνα... επιβίωσης. Χαρακτηριστικό είναι πως ο ρέφερι της αναμέτρησης, Σπύρος Ζαμπαλάς, πριν από την έναρξη ενημέρωσε πως το ματς θα έπρεπε να αναβληθεί, ωστόσο την ευθύνη διεξαγωγής πήραν οι δύο ομάδες, προκειμένου να μην αλλάξει ο προγραμματισμός τους. Θεωρείται πάντως απίθανο να διεξαχθεί άλλο παιχνίδι στο «Αθανάσιος Διάκος» μέχρι να γίνουν οι κατάλληλες βελτιωτικές εργασίες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τις καλές τους στιγμές, πέτυχαν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο (24΄ Τσούκαλος - 53΄ Ρόμανιτς), σε αντίθεση με τους Νικαιώτες που εμφανίστηκαν αναποτελεσματικοί. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ιωνικό καταγράφηκε στο 48΄ με τον Πογιοσιάν.

Στο άλλο χθεσινό παιχνίδι Κυπέλλου, η Αναγέννηση Καρδίτσας με γκολ του Μάνιου στις καθυστερήσεις επικράτησε 1-0 του Αγίου Νικολάου στην Κρήτη.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα: Νίκη Β. - Παναιτωλικός 0-1, Αρης - ΟΦΗ 3-1, Λεβαδειακός - Ολυμπιακός 3-2, Παναθηναϊκός - Βόλος 2-1, ΑΕΚ - Κηφισιά 4-0, Λάρισα - ΠΑΟΚ 1-1, Λαμία - Ιωνικός 2-0, Αγ. Νικόλαος Αναγ. Καρδίτσας 0-1. Οι ρεβάνς θα γίνουν το τριήμερο 21-22-23/12.