Μοσχαρίσια μπριζόλα με μπρόκολο και oyster sauce
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΕΣΚΙΑΣ
ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ: 15΄, ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ: 8΄ ΕΥΚΟΛΟ
ΥΛΙΚΑ (για 4 μερίδες)
650 γρ. μοσχαρίσια μπριζόλα,
σε λωρίδες του 1 εκ.
2 κουτ. σούπας σάλτσα σόγιας
1 κουτ. σούπας κορν φλάουρ
2 σκελίδες σκόρδο, λιωμένες
1 κουτ. σούπας φρέσκο τζίντζερ,
ψιλοκομμένο τα μπουκετάκια από 2 μικρά μπρόκολα, 2 μεγάλα καρότα, σε λεπτά «σπιρτόξυλα» 4 κουτ. σούπας oyster sauce
40 ml ελαιόλαδο
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ
Χωρίζουμε όλα τα υλικά στη μέση, γιατί θα τα μαγειρέψουμε σε δύο δόσεις (περιγράφουμε τώρα την προετοιμασία της μιας δόσης και επαναλαμβάνουμε τη δεύτερη).
Ραντίζουμε τις λωρίδες κρέατος με τη
σάλτσα σόγιας και πασπαλίζουμε με το κορν φλάουρ. Ζεσταίνουμε ένα μεγάλο αντικολλητικό τηγάνι, σκέτο, σε πολύ δυνατή φωτιά, ρίχνουμε το κρέας και το ελαιόλαδο και σοτάρουμε για 30 δευτερόλεπτα, ανακατεύοντας ασταμάτητα. Προσθέτουμε το σκόρδο και το τζίντζερ και σοτάρουμε για άλλα 10 δευτερόλεπτα. Ρίχνουμε το μπρόκολο και το καρότο, σοτάρουμε για 1 λεπτό και σβήνουμε με τη σάλτσα στρειδιών. Ανακατεύουμε για λίγα δευτερόλεπτα και αποσύρουμε από τη φωτιά. Αδειάζουμε σε πιατέλα και επαναλαμβάνουμε με τη δεύτερη δόση υλικών.
ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΓΑΝΙ TΟ ΕΥΚΟΛΟ ΤΕΥΧΟΣ
el-gr
2023-09-10T07:00:00.0000000Z
2023-09-10T07:00:00.0000000Z
https://kathimerini.pressreader.com/article/282467123481679
Kathimerini Digital
![](https://r.prcdn.co/res/el-gr/g15649/t457226818/2/images/toolbar-logo.png)